WOS 7.11 kl I s1

MLO Białystok WOS klasa I sem. 7.11.2020 rok

1. Rodzina jako podstawowa grupa społeczna.

1. Istota rodziny i jej funkcje tj. najstarsza i najpowszechniejsza forma życia społecznego. Każdy w sposób naturalny jest członkiem jakiejś rodziny. Tj. grupa złożona z osób połączonych stosunkiem małżeńskim i rodzicielskim, podstawa więzi rodzinnych jest małżeństwo i rodzicielstwo.
  • funkcja prokreacyjna- pozwala na zaspokojenie emocjonalnych i rodzicielskich potrzeb małżonków i biologiczne przetrwanie społeczeństwa.
  • Funkcja seksualna jest społecznie akceptowaną forma współżycia płciowego.
  • Funkcja ekonomiczna pozwala na zaspokojenie materialnych potrzeb rodziny.
  • Funkcja opiekuńczo zabezpieczająca zabezpieczenie środków niezbędnych do życia i sprawowanie opieki nad niepełnosprawnymi lub chorymi członkami rodziny.
  • Funkcja socjalizująca tj przygotowanie dzieci do samodzielnego życia i pełnienia ról społecznych i wzajemne dostosowywanie swoich cech i zachowań do współmałżonków.
  • Funkcja rekreacyjna tj zaspokojenie potrzeb odpoczynku, relaksu rozrywki, np. wyjście z ojcem na mecz lub z mama do kina.
  • Funkcja kulturowa przekazywanie dzieciom dziedzictwa kulturowego np. zapoznanie z dziełami sztuki, cennymi reliktami przeszłości.
  1. Problemy współczesnej rodziny
  • zachwianie lub utrata stabilności ekonomicznej (pogorszenie położenia ekonomicznego)
  • patologia społeczna (zachowanie się jednostek lub grup niezgodnie z obowiązującymi normami i wartościami ) alkoholizm
  • konflikty pokoleniowe między dziećmi a rodzicami (ucieczka do sekt, narkotyków, alkoholu, subkultur młodzieżowych)
  • osłabienie więzi emocjonalnych prowadzące do rozwodów, rodzice zajęci praca zaniedbują obowiązki, bezrobotny ojciec gotuje i sprząta a nie zarabia na rodzinę.
  1. Rodzina w świetle prawa. Kodeks rodzinny i opiekuńczy 25. Luty 1964 Dz. Ustaw nr 9 poz 59 z 1964r ze zmianami. Rodzinę tworzą kobieta i mężczyzna połączeni prawnym węzłem małżeńskim oraz pozostające na ich utrzymaniu dzieci.
  2. Małżeństwo tj zalegalizowany związek kobiety i mężczyzny. Ślub konkordatowy dz. Ust. Z 1998 nr 51 poz 318.
  3. Przeszkody w zawarciu związku małżeńskiego:
  • nie ukończyła 18 lat z ważnych powodów sąd rodzinny wydaje zgodę kobiecie 16 letniej.
  • Ubezwłasnowolnienie
  • Pozostaje w ważnym związku małżeńskim zakaz bigamii.
  • Jest krewną w linii prostej np. ojciec syn, wnuk lub matka córka wnuczka.
  • z rodzeństwem rodzonym i przyrodnim, przysposobiajacymi i przysposobionym, powinowatymi w linii prostej np. zięć teściowa ale z ważnych powodów sąd może zezwolić.
  1. Unieważnienie małżeństwa jeżeli zostało zawarte przez osobę nie spełniającą warunków prawnych np. ubezwłasnowolnioną, pokrewieństwo w linii prostej, nieodpowiedni wiek to sąd może unieważnić tak jakby nigdy nie istniało.
  2. Ustawowa wspólność majątkowa jest konsekwencją zawarcia związku małżeńskiego tj dorobek w czasie trwania małżeństwa, np. wynagrodzenie za pracę, dochody z majątku wspólnego.

Wspólności majątkowej nie stanowi: majątek nabyty przed zawarciem małżeństwa i środki z jego sprzedaży, nabyty w wyniku darowizny, zapisu testamentowego lub dziedziczenia ustawowego, przedmioty służące do zaspokajania potrzeb osobistych jednego z małżonków np. wózek inwalidzki, majątek pochodzący z nagród za osiągnięcia jednego z małżonków, prawa autorskie, przychód z odszkodowania za uszkodzenie ciała , utratę zdrowia itp.

Materiały do opanowania zagadnienia: Podręcznik Wiedza o społeczeństwie Z.Smutek, J.Maleska, B.Surmacz; zakres podstawowy technikum, liceum, Wydawnictwo Operon. Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Materiały dostępne w sieci na w/w temat.

Opracował:

Czesław Cielecki